top of page
04_banner_tecaj 2.jpg

Zdenka Žigon - prejemnica priznanja ACS 2025 za Goriško in njena zgodba

Anchor 1
LOGO lahko si kar želiš.jpg

Zdenka Žigon: življenje, posvečeno znanju, skupnosti in ranljivim skupinam

Zdenka Žigon je svoje življenje posvetila učenju in nesebičnemu predajanju znanja različnim generacijam v lokalnem okolju. Po študiju socialnega dela, zgodovine in etnologije se je usmerila v knjižničarstvo, kjer je kot bibliotekarka, mentorica in povezovalka razvijala projekte za širjenje bralne kulture ter inovativno pristopala k izobraževanju ranljivih skupin.

Kot soustanoviteljica Društva MOST – Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ajdovščini je tlakovala pot vseživljenjskemu učenju v svoji skupnosti. Skozi desetletja predanega dela je vodila številne študijske in bralne krožke za različne skupine – od najmlajših, mladih staršev in odraslih do starejših in oseb v varstveno-delovnih centrih – ter s tem številnim posameznikom omogočila dostop do znanja, osebnega razvoja in socialne vključenosti.

Katera prelomnica v življenju vas je najbolj oblikovala?
Srečanje s Tiborjem Sekaljem in dr. Ano Krajnc, ki sta močno vplivala na mojo študijsko in življenjsko pot. Prav tako me je oblikovalo moje delo v knjižnici in ustanavljanje Univerze za tretje življenjsko obdobje ter delo z ranljivimi skupinami.

Kaj vas danes najbolj zanima in čemu se najraje posvečate?
Zelo me zanima branje, zgodovina pohodov po Sloveniji, kultura (gledališče, opera) in raziskovanje zanimivosti po Sloveniji. Z veseljem se poglabljam v zgodovinske in družbenokulturne teme.

Kaj za vas pomeni delo v skupnosti?
Pomeni mi sprejemanje, dajanje, omogoča izmenjavo mnenj in znanja. Vključena sem v številne skupnosti, in sicer pohodniške, kulturne, družinske in soseske povezave ter društva, kjer sem dejavna s krožki, članki in organizacijo dogodkov.

Kaj je za vas sreča?
Sreča so trenutki notranjega zadovoljstva. Več teh trenutkov pomeni večje splošno občutenje sreče. Sreča ni nekaj trajnega, ampak so posebni trenutki.

Kaj je za vas darilo?
Darilo je nekaj, kar prinaša notranje veselje, ne glede na materialno vrednost – lahko je nasmeh, pogovor, obisk ali lepa gesta. Pomembni sta toplina in iskrenost, ne vrednost darila.

Kaj je pomembnejše od denarja?
Pomembnejši od denarja so zdravje, zadovoljstvo, sožitje in sobivanje z okolico. Bistveno je notranje ravnovesje in to, da stvari v življenju 'klapajo'.

Zdenka Žigon s svojo zgodbo in delovanjem uteleša vse najpomembnejše vrednote vseživljenjskega učenja: radovednost, predanost, vključenost in skrb za druge. Njena sposobnost, da je znala prepoznati potrebe skupnosti in nanje odgovoriti s konkretnimi izobraževalnimi programi, predavanji, krožki in kulturnimi dogodki, je močno zaznamovala razvoj lokalnega okolja.

Še posebej pomemben je njen prispevek k izobraževanju in socialni vključitvi ranljivih skupin, kjer je s toplino, inovativnostjo in vztrajnostjo rušila ovire in odpirala vrata do znanja. Njena življenjska pot je opomin, kako pomembno je povezovanje znanja, srca in skupnosti – in kako velik vpliv ima lahko posameznik, ki se odloči, da bo svoje znanje delil naprej.

temeljne kompetence.jpg

Temeljne kompetence 2023-2029

bottom of page