LOKALNE ZGODBE O USPEHU
Roman Pogorelec: Ribničan, ki je v Novi Gorici našel pot do uspeha in sedaj s svojim parketom lepša prostore po celem svetu
Roman Pogorelec je ambasador vseživljenjskega učenja in predanosti delu. Je zgled mladim, ki se odločajo za svojo karierno pot in obenem navdih za vse, ki iščejo svoje poslanstvo. Trdno verjame, da po 50. letu starosti Lahko.si, kar si 😊. “Ko sem bil mlad, sem bil plačan od dela, v srednjih letih sem bil plačan od znanja, zdaj ko imam več kot 50 let, pa sem plačan od tistega, kar sem,” povzame g. Roman ob pogovoru o prepletanju delovnega in prostega časa. Hkrati tudi poudari, da “mora človek v življenju imeti tudi malo sreče”.
Roman je svojo strast do lesa odkril že zgodaj, saj je njegov oče vodil uspešno tovarno lesenih izdelkov. Kljub stabilnosti domačega okolja ter izučitvi za poklic avtomehanika je kmalu spoznal, da želi na svojo, neodvisno pot. Po prihodu v Novo Gorico je hitro našel zaposlitev v lokalnem podjetju, kjer se je začel usposabljati za vodenje parketarskega oddelka. Čeprav je na začetku naletel na številne izzive, sta njegova vztrajnost in želja po pridobivanju novih znanj in izkušenj na tem področju prevladali. "Hodil sem na različna izobraževanja in tam spoznal najboljše parketarje v Sloveniji," pripoveduje Roman. Po dveh letih in pol je začel svojo samostojno pot. Prve izkušnje kot samostojni podjetnik je pridobival v Pordenonu v Italiji, nato pa svojo pot nadaljeval v Sloveniji. Takrat sta do izraza prišli njegova zavezanost h kakovosti in zavzetost za točnost in resnost pri delu. “Takrat sem celo zimo delal parket samo za eno hišo.” Odločil se je za kakovost pred količino, kar se mu je obrestovalo – danes je cel svet njegov trg.
Dela s srčnostjo in predanostjo
“Najlepše je, ko ugotoviš, kaj rad delaš,” poudari ob vprašanju, kaj bi svetoval mladim, ki se odločajo za svojo karierno pot ter odraslim, ki se želijo naučiti nekaj novega. Prepričan je, da ni vse v študiju in teoriji, temveč je ključno znati ustvariti tudi nekaj otipljivega: "Pomembno je, da na koncu vidiš svoj izdelek in nisi odvisen le od drugih." Svoje delo opravlja kakovostno in s predanostjo, kar se odraža v dolgoročnih odnosih z naročniki. In kaj je njegov ključ do uspeha? Preprostost in spoštovanje obljub. "Nočem imeti veliko dela, ker če ga imaš preveč, se mogoče ne moreš držati svojih obljub."
Vrednote: učenje, odnos in kakovost
“Ko delaš, se tudi stalno učiš.” Poleg tehničnega znanja so po njegovem mnenju ključne tudi druge kompetence – komunikacija, trženje in splošna razgledanost: "Danes ni dovolj imeti dobrega izdelka, znati moraš komunicirati in se tržiti. Zahtevni naročniki pa te “pilijo”, da se izpopolnjuješ in narediš izdelek še boljše, kot si si sam sploh lahko zamislil."
Če bi imel priložnost ponovno obiskovati osnovno ali srednjo šolo, bi se “za dušo” zagotovo poglobil v psihologijo in podjetništvo.
Se je sam še kje posebej izuril za trženje svojih izdelkov? “Jaz sem Ribničan. Ko je Krištof Kolumb odkrival Ameriko, smo mi že poslovali po celi Evropi. Te zgodbe se prenašajo iz generacije v generacijo. Naša družina je že tretja generacija uspešnih podjetnikov in obrtnikov,” iskrivo poudari.
Življenje in delo: ravnovesje, ki šteje
Kljub uspehu si prizadeva za ravnovesje med delom in prostim časom. Zaveda se pomena telesne aktivnosti in sprostitve, saj je njegov poklic fizično zelo zahteven. "Ko je treba delati, se dela, ampak se je potem treba znati tudi umiriti."
Navdih za mlade in prihodnost obrti
Romanova želja je, da bi več mladih spoznalo vrednost lesarskih poklicev in da bi jih tudi sam lahko priučil v to obrt. "Naš poklic je lep, a zanj moraš imeti voljo. Mladi potrebujejo vzornike, delavnice, dogodke, kjer spoznajo poklice in si ustvarijo željo po ustvarjanju." Poudari, da je izjemno pomembno, da se učiš pri najboljših, četudi ti za to na začetku nič ne plačajo. "To je edini način, da postaneš res dober v svojem poklicu."
Pogovor zaključiva s poudarkom, da je bilo obdobje, ko je leta 2011 prejel priznanje ACS, zanj ključno. “Ob tej priložnosti bi se ponovno zahvalil ga. Vanji Nardin Ukmar iz ZRSZ OS Nova Gorica, da me je takrat predlagala.”
Prav takšne zgodbe, kot je Romanova, so dokaz, da se trdo delo, predanost in želja po učenju ter predajanju znanja naslednjim generacijam vedno obrestujejo. Kot pravi sam: "Tisti, ki daje, največ dobi."
Z Romanom Pogorelcem sem se pogovarjala Mojca Špacapan, koordinatorica projekta Ozaveščanje za VŽU na Ljudski univerzi Nova Gorica, regijska koordinatorica projekta za Goriško.
Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).