top of page
04_banner_tecaj 2.jpg

PRIZNANJA ACS V NOVI PREOBLEKI: DOGODEK LAHKO SI NAVDIH! ZDRUŽIL ZNANJE IN POGUM

Anchor 1
LOGO lahko si kar želiš.jpg

V ponedeljek, 2. decembra 2024, je Narodna galerija v Ljubljani gostila dogodek Lahko si navdih!, ki je zaznamoval novo poglavje v zgodbi priznanj Andragoškega centra Slovenije (ACS). V okviru projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje in spremljajoče kampanje Lahko.si je bil predstavljen prenovljen koncept priznanj ACS, ki so že od leta 1997 simbol izjemnih dosežkov in predanosti vseživljenjskemu učenju.

Z dogodkom se je odprt tudi razpis za priznanja ACS 2025, kjer lahko vsak prijavi navdihujočo zgodbo posameznika ali ustanove, ki s svojo predanostjo, inovativnostjo in pogumom na področju vseživljenjskega učenja premika meje, spodbuja, opogumlja in pušča trajen pečat. Razpis je odprt do 20. januarja 2025. Prijavite navdihujoče zgodbe!

Za kulturni uvod v praznični december pa je poskrbel edinstven preplet glasbe, plesa in zgodb.

Dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, je ob tej priložnosti poudarila: »Priznanja ACS so neprecenljivo orodje za spodbujanje vključevanja, izboljšanje dostopa do izobraževanja ter krepitev vrednot učenja kot temeljne pravice vsakega posameznika. Z njimi ACS uresničuje svojo vizijo bolj izobražene, vključujoče in trajnostno naravnane družbe. Prenova priznanj odraža našo predanost širjenju kulture vseživljenjskega učenja ter osvetljevanju zgodb, ki navdihujejo.«

Dogodek je moderirala Bernarda Žarn, za glasbo in ples pa so poskrbeli Prifarski muzikanti z Jasmino Levičar, dobitnico priznanja ACS 2013, in plesna šola Alice Stojko Saliu, dobitnice priznanja zglednim učečim se ACS 2023 – ADC PLESNI CENTER Ajdovščina.

 

Izjemne zgodbe vseživljenjskega učenja 


Prenovljeni koncept priznanj ACS, ki ga je Andragoški center Slovenije oblikoval v sklopu projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje (VŽU), prinaša nove razsežnosti prepoznavanja dosežkov na področju izobraževanja odraslih. Obiskovalci na dogodku so lahko prisluhnili izjemnim zgodbam preteklih dobitnikov priznanj, Maryana Anticha (2011), Natalije Planinc (2009), Romana Pogorelca (2011), Rajka Hrvata (2015) in Marije Hribar (2018), ki so sijajen opomin na to, da učenje preoblikuje življenja in skupnosti. Njihove izjave in povezave do navdihujočih zgodb najdete v priloženem dokumentu.

Marija Hribar iz Knjižnice Jožeta Udoviča Cerknica, je v svojem govoru poudarila pomen institucije v skupnosti: »Odločujočo vlogo pri učenju ima notranji vzgib, notranja motivacija, ki človeka ali skupino žene, da se uči in svoje izsledke predstavi skupnosti. Knjižnica pa ima pri tem izredno pomembno vlogo, saj je z odprtostjo in s tem dostopnostjo prepoznana in je zaželena partnerica pri učenju posameznika in skupin.«

 

Natalija Planinc, prejemnica priznanja ACS 2009 za uspešno vodenje študijskih krožkov na Obali, je spregovorila o pomenu učenja za starejše odrasle: »Ko zaključimo svojo poklicno pot, še zdaleč ni konec učenja. Takrat se pokažejo nove priložnosti za osebno in skupnostno rast ter bogato življenje.«

 

Urška Bittner Pipan, vodja projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje:

»Priznanja Andragoškega centra Slovenije v sklopu projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje in s kampanjo Lahko si! dobivajo novo preobleko in nadaljujejo širjenje dobrih, pozitivnih zgodb, ki premikajo meje. Projekt je nastal iz dosežkov odmevnih projektov, kot so Tedni vseživljenjskega učenja (naslednje leto bodo potekali že tridesetič!), Parada učenja, Dnevi svetovanja za znanje, in drugih iniciativ Andragoškega centra Slovenije za boljšo ozaveščenost o vseživljenjskem učenju. Verjamemo, da lahko Slovenijo preplavimo s pozitivnimi zgodbami učečih se, ki spreminjajo življenje in so dobrodošla osvežitev v svetu, ki je prepreden predvsem s težkimi in negativnimi novicami.«

 

Andragoški center Slovenije želi z dogodkom širši javnosti približati vrednote učenja in poudariti pomen prenašanja znanja na druge. Priznanja ACS so odraz družbenih sprememb, ki izpostavljajo moč notranje motivacije in pomen dostopnosti znanja vsem generacijam.

 

 

Za dodatne informacije obiščite:
www.lahko.si in https://tvu.acs.si/sl/priznanja/.

Navdihujočo zgodbo lahko prijavite tukaj: https://www.acs.si/aktualno/novice/priznanja-acs-2025-prijavite-navdihujoco-zgodbo

Avtor fotografij: Rok Mlinar
 

Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).

 

Kontakt za medije: Špela Bric, Projekt Ozaveščanje VŽU, Andragoški center Slovenije, spela.bric@acs.si
 

temeljne kompetence.jpg

Temeljne kompetence 2023-2029

bottom of page